با بافتن ترمه یزد ابریشمی وام های دریافت کنید

با توجه به ویژگی ها و کمیاب ترمه یزد ابریشمی ، قیمت آن نسبت به سایر الیاف نسبتاً بالا است و بنابراین استفاده از آن نشانه کلاس، تجمل و تمایز است.

منشأ آن در جمعیت‌های محلی تنها و منزوی کوه‌های تبت، در دامنه‌های جنوبی هیمالیا و منطقه سین‌کیانگ در چین، مناطق کوهستانی با دمای زیر صفر است که بز کشمیری از آنجا سرچشمه می‌گیرد.(چانگ‌تانگی، کشمیر پاشمینا).

الیاف از عمیق ترین، ظریف ترین و ظریف ترین قسمت پشم این بز به دست می آید. این پشم توسط فولیکول های ثانویه تولید می شود، در حالی که لایه بیرونی درشت تر و محافظ تر توسط فولیکول های اولیه تولید می شود.

چین به بزرگترین تولید کننده ترمه تبدیل شده است که تولید آن حدود 10000 تن تخمین زده می شود. پس از آن مغولستان با حدود 7400 تن (پشم) در سال 2014. پس از آن کشورهای افغانستان، ایران، ترکیه، قرقیزستان و سایر جمهوری های آسیای مرکزی قرار دارند.

تولید جهانی در سال بین 15000 تا 20000 تن پشم است. ترمه خالص که حاصل از بین بردن چربی، کثیفی و موهای زبر حیوانی از پشم است، حدود 6500 تن تخمین زده می شود.

ترمه بسیار ریز یا پشمینه هنوز توسط جوامع در کشمیر هند تولید می شود، اما نادر بودن و قیمت بالای آن همراه با بی ثباتی سیاسی در منطقه، تولید و تنظیم کیفیت آن را بسیار دشوار می کند. تخمین زده می شود که تولید سالانه هر بز 150 گرم باشد.

ترمه خالص را می توان رنگ آمیزی کرد و به صورت نخ ریسید، سپس دستکش، جوراب و سایر لباس ها را می توان در آن بافت. همچنین می‌توان آن را در پارچه‌هایی بافته کرد که بعداً برش داده می‌شوند و در لباس‌هایی مانند کت، ژاکت، شلوار، پیژامه، روسری، پتو و موارد دیگر مونتاژ می‌شوند.

تولیدکنندگان در اسکاتلند، ایتالیا و ژاپن مدت‌هاست که به عنوان رهبران بازار شناخته می‌شوند.